Sloučeniny vzácných a drahých kovů

Iridium

Iridium a jeho sloučeniny

Vzhledem ke své mimořádné chemické odolnosti je iridium legováno do slitin s rhodiem a platinou, které se používají na výrobu odolného chemického nádobí pro rozklady vzorků tavením nebo spalováním za vysokých teplot. Ve sklářském průmyslu slouží tyto slitiny jako materiál do speciálních pecí na tažení optických vláken.

Iridium a jeho sloučeniny

 

Osmium

Osmium - sloučeniny drahých a vzácných kovů

Osmium bylo objeveno roku 1804. Ušlechtilý, značně tvrdý a křehký kov, elektricky i tepelně – středně dobře vodivý. Patří spolu s iridiem a platinou do tzv. triády těžkých platinových kovů. Společně s iridiem je prvkem s největší známou hustotou. V přírodě doprovází v rudách platinové kovy, hlavní naleziště jsou na Urale a v Americe.

Osmium a jeho sloučeniny

 

Palladium

Palladium - sloučeniny drahých a vzácných kovů

Palladium je drahý kov šedivě bílé barvy. Ve skupině drahých kovů se vyznačuje největší reaktivitou. Nalézá uplatnění především při výrobě průmyslových katalyzátorů a jako součást slitin pro dentální a šperkařské využití.

Palladium a jeho sloučeniny

 

 

Platina

Platina - sloučeniny drahých a vzácných kovů

Platina, je velmi těžký a chemicky mimořádně odolný drahý kov. Vzhledem ke svým mechanickým vlastnostem a chemické odolnosti jsou platina a především její slitiny s rhodiem a iridiem používány na výrobu odolného chemického nádobí. Ve sklářském průmyslu je základním materiálem pecí na výrobu optických vláken.

Platina a její sloučeniny

 

Rhenium

Rhenium a jeho sloučeniny

Rhenium je velmi vzácný, těžký a tvrdý, odolný kovový prvek s vysokým bodem tání. Rhenium patří společně s uhlíkem a wolframem mezi nejobtížněji tavitelné prvky. Chemicky se podobá vzácným kovům skupiny platiny, včetně svého nízkého výskytu v zemské kůře.

 
 

Rhodium

Rhodium a jeho sloučeninyRhodium je drahý kov stříbřitě bílé barvy. Chemicky je mimořádně stálé s poměrně vysokým bodem tání. Hlavní uplatnění nalézá ve slitinách s platinou při výrobě termočlánků a chemicky a teplotně odolných součástí průmyslových výrobních zařízení.

Rhodium a jeho sloučeniny

 

 

Ruthenium

Ruthenium a jeho sloučeninyRuthenium je ušlechtilý, poměrně tvrdý i když křehký kov, elektricky i tepelně středně dobře vodivý. Společně s rhodiem a palladiem patří do tzv. triády lehkých platinových kovů. V přírodě doprovází platinové kovy, hlavní naleziště jsou na Urale a v Americe.

Ruthenium a jeho sloučeniny

 

Stříbro

Stříbro a jeho sloučeninyStříbro, je ušlechtilý kov bílé barvy, používaný člověkem již od starověku. Vyznačuje se nejlepší elektrickou a tepelnou vodivostí ze všech známých kovů. Slouží jako součást různých slitin pro použití v elektronickém průmyslu, výrobě CD i DVD nosičů a šperkařství, jeho sloučeniny jsou nezbytné pro fotografický průmysl.

Stříbro a jeho sloučeniny

 

Zlato

Zlato a jeho sloučeniny

Zlato, je chemicky odolný, velmi dobře tepelně i elektricky vodivý, ale poměrně měkký drahý kov žluté barvy. Již od dávnověku byl používán pro výrobu dekorativních předmětů a šperků a jako platidlo. V současné době je navíc důležitým materiálem v elektronice, kde je ceněna jeho vynikající elektrická vodivost a odolnost proti korozi. V přírodě se vyskytuje zejména ryzí.

Zlato a jeho sloučeniny

 

Hlavní nabídka

Novinky

další novinky...
 
 

Tuto webovou prezentaci vytvořila firma a-net © Copyright a-net.cz 2017

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace